Oman. Grobowce sprzed 5 tys. lat

Utworzono: 18 czerwiec 2016
Norbert Janusz

Polacy będą prowadzić badania archeologiczne w arabskim Omanie. - Do tej pory archeolodzy badali przede wszystkim wybrzeża i szlaki żeglugowe do Indii. My będziemy wewnątrz kraju - mówi prof. Piotr Bieliński.

kraju - mówi prof. Piotr Bieliński. 
 
Maskat, stolica Omanu

 

Czytaj więcej...

Polscy lotnicy na Półwyspie Arabskim

Utworzono: 15 grudzień 2013
Norbert Janusz

Polscy lotnicy na Półwyspie Arabskim

Przed wojną Półwysep Arabski leżał z dala od strefy polskich ?zainteresowań. Te koncentrowały się wokół krajów takich jak Turcja, Iran ?czy Afganistan, sąsiadujących z ZSRR, a z którymi wiązano nadzieje ?dotyczące współpracy wojskowo-wywiadowczej. Nie bez znaczenia były tu ?też wpływy Wielkiej Brytanii, traktowanej jako potencjalnie ważny ?sojusznik RP. Szlaki komunikacyjne także omijały ten region, stąd polska ?obecność w regionie była niezwykle ograniczona. Na tym tle ważnym ?wydarzeniem była sprzedaż trzech samolotów RWD-13 do Jemenu, niestety ?wybuch wojny sprawił, że oblatano tylko jeden z nich, dokonał tego ?Bogusław Pilniak. Los pozostałych dwóch maszyn jest nieznany.

Czytaj więcej...

Latanie w Omanie

Utworzono: 07 październik 2011

Naprawdę nie wiem od czego zacząć, więc zacznę może od początku.

Przyjechałem do Omanu 10 miesięcy temu i od tego czasu cały świat stanął mi na głowie.Aplikację do Oman Air złożyłem wiele lat temu i tyle też trwał proces myślowy firmy, która nie mogła się zdecydować czy przyjąć pilotów czy nie. Wielkim zaskoczeniem więc był e-mail, który dostałem pewnego pięknego sierpniowego dnia 2010 roku, zapraszający mnie na wstępne rozmowy do Bangkoku. Krótki egzamin teoretyczny, test umiejętności praktycznych na symulatorze i bardzo miła rozmowa z szefem pilotów i osobą z działu personalnego.

?Jakoś poszło ośle...? 3 miesiące później miałem wizę i bilet, spakowałem walizkę i przy akompaniamencie uwag żony i pochlipywania dziecka, wyruszyłem na nową drogę życia.


Czytaj więcej...

Subiektywny opis przygotowań do wystawienia "Aidy" w Muskacie

Utworzono: 04 październik 2012

Wstęp

 

Miłościwie panujący nam Sułtan Qaboos (oby żył do końca świata, a nawet dłużej!) kazał zbudować w Muskacie gmach opery. Zrobiono to w nieprzyzwoicie krótkim czasie (niecałe 5 lat) i oto mamy ROHM czyli Royal Opera House Muscat

 

Image

Czytaj więcej...

Kobieta w Islamie

Utworzono: 06 maj 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...