Kobieta w Islamie

Utworzono: 06 maj 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zadzwoniła do mnie moja przyjaciółka:

Witaj, co u ciebie? ?.. tu nastąpiło normalne gadu, gadu ?... a potem ?.. słuchaj, muszę ci to opowiedzieć, a ty o tym napisz!  

Wracam właśnie z naszego Carrefoura i ciągle jeszcze jestem pod wrażeniem tego, co mi się przydarzyło.

A było to tak: 

Otwieram rano lodówkę, a tam - same półki! Jak w ?tej? reklamie. Ja tam polityką się nie zajmuje, więc w te pędy pognałam do sklepu. Jak wiesz rodzina u mnie spora to i wózek zapełnił się po brzegi. Zapłaciłam i zjechałam na parking. Po wyjściu z klimatyzowanego sklepu, aż dech mi zaparło z gorąca. Z miejsca spociłam się jak mysz. Nie ja jedna zresztą. W pobliżu mojego samochodu sapał i ocierał pot z czoła ochroniarz ? Pan.

 Pan ochroniarz! Poprawnie mówi się pan ochroniarz! ? udało mi się wtrącić. 

Eee tam! Wiem co mówię. Nie pan ochroniarz tylko ochroniarz ? Pan. Przecież tu, na parkingu on jest panem i władcą.

 Ale wracając do tematu, to pcham ten mój (!!!) wózek i marzę o chwili, kiedy wszystkie te torby i torebki upcham wreszcie w bagażniku, ?odpalę maszynę? i puszczę na całość cudownie chłodne powietrze!!!  

Wszystko dookoła jakby zamarło z upału. I nagle kątem oka dostrzegłam jakiś ruch. To ochroniarz ? Pan szybkim ruchem założył czapkę, poprawił mundur i puścił się praaawie biegiem w moim kierunku.

 No, nie!  

Szybko zanalizowałam, co zrobiłam nie tak.

 Zaparkowałam - poprawnie.  

Samochód ? szybki rzut oka na rejestracje ? mój.

 Do czego się może przyczepić? Nigdy się nie czepiał. Dlaczego dziś? Że też mu się chce przy tym upale?! 

Zatrzymałam się zrezygnowana, a on:

 - ten wózek taki ciężki. Pomogę. 

Zamieniłam się w żonę Lota, a on chwycił wózek, dopchał go do samochodu i wypakował wszystkie zakupy. Potem odwiózł wózek na miejsce.

 W tym momencie odzyskałam głos i sprawność logicznego myślenia. Pomiędzy słowami podziękowania, udało mi się sprytnie zadać pytanie o to, czy ochrona ma teraz obowiązek pomagania na parkingu? A może on tak sam z siebie?  

A, upał dziś taki, to pomagam - odpowiedział. Tak sam z siebie. Nie ma nakazu ani zakazu. Kobietą jesteś przecież, a kobieta słabsza jest. Koran nakazuje pomagać słabszym, a zwłaszcza kobietom. No to ja tak stoję, pilnuje i pomagam. Ojciec by mnie zabił gdyby widział, że nie pomagam.

 Podałam butelkę wody Panu ochroniarzowi. Przyjął z wdzięcznością i odszedł.

 Pan ochroniarz a nie ochroniarz Pan. 

Czy ty wyobrażasz sobie ? kontynuowała przyjaciółka - takiego ochroniarza w Polsce np. w Tesco? Takiego, który lata i pomaga? Bo ja nie.

 Zamknęłam oczy i włączyłam wyobraźnię. Widzę:

 Parking, kobieta i ochroniarza ? Pana.

 Jest zima. Kobieta o ciemnej skórze, ubrana w zimową (?) abaję, z włosami szczelnie zakrytymi szalem, trzęsąc się z zimna pcha ciężki wózek. I co? I nic. Ochroniarz - Pan stoi przy grzejniku i podejrzliwie patrzy na wszystkich dookoła. Stoi. Nie lata. Nie pomaga. I jakoś, za żadne skarby, nie udaje mi się zobaczyć Pana ochroniarza. Coś słabo z tą mają wyobraźnią. 

I wiesz - dodała przyjaciółka ? wcale mnie nie ubodło, że słaba jestem, że kobieta. Wręcz przeciwnie. Lubię być słabą kobietą w arabskim kraju.

 No to pa! Muszę kończyć bo dzieciska głodne czekają. Pa! 

_______________________

Odłożyłam telefon i zadumałam się nad losem kobiety w arabskim kraju.

Nam tu w Omanie łatwo być kobietą. To, co gdzie indziej uważane byłoby za dyskryminacje, tu odbierane jest jako przywilej.

I tak mamy w sklepach kasy tylko dla kobiet. Oczywiście możemy płacić w każdej kasie, ale w tej ?dla kobiet? przeważnie jest mniejsza kolejka.


Kasa dla kobiet.

 Mamy osobne okienka w urzędach, a jeśli ich nie ma, to panowie przepuszczają. 

Mamy nawet ławki z tabliczkami ?dla kobiet? I co? I nic. Jest fajnie. Żaden mężczyzna nie przykuwa się łańcuchem do danej ławki w proteście przeciw dyskryminacji. A kobiety i tak siadają gdzie chcą.


Ławeczka dla kobiet

W lokalnych knajpeczkach są sale tylko dla kobiet i dla rodzin. Tu młode kobietki mogą wpaść na pogaduchy z koleżankami, nie narażając się na plotki i nieprzyjemności.

Park w Qurum. Kasy biletowe.

A policja? Bajka. Kiedyś nie mogłam znaleźć miejsca do zaparkowania przed soukiem. Policjant kiwnął palcem na jednego z Omańczyków i kazał mu odjechać, aby zwolnić miejsce dla mnie ? kobiety. Omańczyk odjechał bez słowa i krążył dookoła czekając na szczęście.

?Być kobietą, być kobietą ...? - podśpiewywałam i zastanawiałam się - dyskryminacja czy przywileje?

Widownia na festiwalu - sektor kobiecy...

i sektor męski.

Kobieta w Islamie

Aby zrozumieć rolę kobiety w Islamie trzeba żyć i uczestniczyć w tej kulturze. Nieznajomość tradycji, historii, prawa i hierarchii wartości prowadzi do nieporozumień i konfliktów. Należy mieć dużo szacunku i odrobiny dobrej woli, aby to zrozumieć, polubić, zaakceptować czy tolerować. Każda kultura oferuje nam mądrość i doświadczenia budowane przez wieki swego rozwoju. Każda odmienność może nas zainteresować, zainspirować, wzbogacić.

Kobieta w Arabii w czasach przed-islamskich.

W czasach przed-islamskich kobiety w Arabii traktowane były jak niewolnice i własność mężczyzn. Ich prywatne życie było nieistotne i nieważne. Nie miały niezależności, nie mogły posiadać żadnej własności i nie mogły dziedziczyć. W czasach wojny kobiety były traktowane jako część nagrody.

Przyjście na świat córki nie było powodem do radości. Było to upokarzające dla mężczyzny. Powszechną praktyką było zabijania nowo narodzonych dziewczynek.

Sytuacja ta nie dotyczyła jedynie Arabii. W czasach średniowiecza, w Indiach, Egipcie i w całej Europie sytuacja kobiet nie była lepsza.

Koran nakazał skończyć z tą okrutną praktyką i cieszyć się z każdego dziecka, niezależnie od jego płci. Rodzice zostali wezwani do wspierania i okazywania dobroci córkom.


1400 lat temu islam uznał kobietę za człowieka
.

Prawa zawarte w Koranie znacznie poprawił byt arabskich kobiet.

Koran zabronił dzieciobójstwa, zezwolił na udział kobiet w postępowaniu spadkowym, dał im prawo głosu i dopuścił do udziału w wyborach. Pozwolono kobietom na równi z mężczyznami brać udział we wszystkich obowiązkach religijnych. W Islamie, przeciwieństwie do innych religii, kobieta nie jest źródłem grzechu pierworodnego. Kobieta na równi z mężczyzną zdobyła prawo do wykształcenia, zdobywania wiedzy oraz nauczania.

?Zdobywanie nauki jest obowiązkiem każdego muzułmanina.? (Sunen Ibn Madża, Hadis Nr.224) Wszyscy naukowcy islamu są zgodni, co do tego, że pod pojęciem ?muzułmanin? rozumieć należy zarówno mężczyznę jak i kobietę.

Największą jednak rewolucją była sprawa małżeństw. Nakazano zawieranie jawnego, pobłogosławionego małżeństwa, w ramach którego dozwolone jest życie płciowe. Koran wymaga nieskrępowanej zgody kobiety na zawarcie przez nią małżeństwa, a także nie zabrania rozwodu, pod warunkiem, że jest to środek ostateczny. Ograniczył posiadanie żon do czterech, ale nakazał równocześnie sprawiedliwe podzielenie uczuć pomiędzy żony i darzenie wszystkich na równi szacunkiem i miłością.

Pomimo, że w kulturze islamu nie ma religijnych podstaw do traktowania kobiet gorzej niż mężczyzn, w praktyce nie ma równych praw dla obu płci.W krajach muzułmańskich pozycja kobiety w porównaniu z mężczyznami jest niska, ale bardziej przeszkadza to kobietom Zachodu niż Wschodu i na tym właśnie polega paradoks islamu.

Dla ludzi nieznających islamu, kobieta muzułmanka to zniewolona, pozbawiona wszelkich praw istota, ubrana w burkę, z zakrytą twarzą, ze skromnie spuszczoną głową. Pokorna, cicha, grzeczna. A jak to widzą Arabki? 

Kobieta arabska w oczach Arabki.

 

Przez całe wieki, zgodnie z tradycją, arabskie dziewczynki od najwcześniejszych lat życia, przygotowują się do pełnienia roli matki i żony. Większości z nich bardzo to odpowiada. Czują się bezpieczne, otoczone opieką, chronione przez prawo, chociaż nierzadko zniewolone przez mężów, akceptują w znacznej większości swoją społeczną rolę i swój los. Nauczone takiej postawy wobec życia, rzadko podejmują działania w zakresie walki o zmianę swojej sytuacji.

Kobiecie muzułmańskiej Koran gwarantuje opiekę męża, ojca, lub brata. W islamie, to mąż ma zapewnić utrzymanie rodzinie, zwalniając tym samym kobietę z konieczności podejmowania pracy zarobkowej, a ona oddaje się pracom domowym i wychowaniu dzieci. Jeśli podejmie pracę zarobkową całe zarobione pieniądze pozostają do jej własnej dyspozycji. Powszechny jest model rodziny wielopokoleniowej, która opiekuje się wszystkimi członkami rodziny a zwłaszcza osobami najstarszymi.

 

Matki są w islamie osobami bardzo ważnymi. Islam zaleca, aby traktować je z pełną czcią i szacunkiem.

Pewien człowiek przybył do Proroka Muhammada i spytał: ?O Wysłanniku Boga! Kto spośród ludzi najbardziej zasługuje na moje towarzystwo??. Prorok odpowiedział: ?Twoja matka?. Mężczyzna spytał: ?A następnie kto??. Prorok odpowiedział: ?Następnie twoja matka?. Mężczyzna dalej pytał: ?A następnie kto??. Prorok odpowiedział: ?Następnie twoja matka?. Mężczyzna spytał ponownie: ?A następnie kto??. Prorok odpowiedział: ?Następnie twój ojciec?

Muzułmanka dumna jest z wyższości i doskonałości islamskiego systemu, który ją ochroni bardziej niż systemy prawne i religijne w innych rejonach świata.

Kobieta Arabka ma swój własny babski świat, do którego nie mają wstępu ani mężczyźni, ani my, kobiety nie muzułmanki.

Kobieta nie muzułmanka oczami kobiet islamu. 

Muzułmanka widzi kobiety nie muzułmanki poprzez pryzmat własnego życia i własnych

Cóż więc otrzymała biała kobieta w wyniku wielu lat walki o równouprawnienie?

Biała dziewczynka od małego przygotowywana jest do robienia tak zwanej kariery i do pracy zawodowej. Kiedy dorośnie, po całym dniu pracy wraca zmęczona i wykonuje wszystkie obowiązki domowe. Wynagrodzenie kobiety przeważnie jest niższe niż pracującego mężczyzny na tym samym stanowisku, a zarobione pieniądze przeznacza na utrzymanie rodziny. Jako pracująca matka ma zbyt mało czasu dla dzieci, w związku z czym ogranicza ilość dzieci do jednego lub dwojga. W ?białych społecznościach? (rzecz nie do pomyślenia w arabskiej rodzinie), dzieci często oddają swoich rodziców do domu starców. W ich zagonionym życiu brak jest czasu i miejsca dla ludzi starych.

Zachodnia kobieta z punktu widzenia islamu jest fizycznie przemęczona, utraciła swoją kobiecość, wyrzekła się nawet naturalnej potrzeby posiadania rodziny i dzieci oraz opieki nad nimi. Właśnie dlatego stała się niewolnicą krzywdzących i niesprawiedliwych obyczajów. Zachodnia kobieta, zdaniem muzułmanów, jest godna pożałowania i tylko z nazwy jest wolna. Najwyższe stanowiska i tak sprawują mężczyźni, to oni w większości przypadków są dyrektorami, kierownikami, posłami, ministrami. W oczach arabskich kobiet zagoniony świat kobiet nie muzułmanek jest nie do przyjęcia.

 

Być kobietą być kobietą ? nie ma przepisu na szczęście. Kto ma lepiej? Można by dyskutować nad tym tak, jak profesor Stanisławski ?o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkanocnymi?.

Kobiety w Islamie ? ich sytuacja jest różna w zależności od kraju, odłamu religijnego, poziomu kultury i bogactwa. W bogatych, tolerancyjnych i postępowych krajach takich jak Oman, Emiraty Arabskie, Katar czy Kuwejt, kobiety w pełni korzystają ze wszystkich przysługujących im praw. W Arabii Saudyjskiej, w Afganistanie, w krajach Afryki Północnej los kobiet jest gorszy, czasami wręcz tragiczny.

 

Jolanta Mirecka