Sułtan Qaboos Grand Mosque
Sułtan Qaboos Grand Mosque to jedna z atrakcji Muscatu, którą koniecznie należy zobaczyć odwiedzając Oman i jego stolicę. Monumentalna budowla przyciąga nasz wzrok kiedy jedziemy z lotniska w kierunku centrum miasta i zawsze słyszymy pytania gości czy można tam wejść i przyjrzeć się bliżej temu niezwykłemu miejscu.
Od soboty do środy, w godzinach porannych możemy przekroczyć bramy meczetu i podziwiać z bliska to, co tysiące robotników budowało przez ponad 6 lat. Zawsze się wtedy czuję jakbym wkraczała w inny świat, szczególnie, że kobieta musi być odpowiednio ubrana i podlega surowej ?cenzurze? pilnujących wejścia strażników. Zgodnie z muzułmańską tradycją należy dokładnie okryć całe ciało i zawiązać chustkę na głowie.W praktyce wystarczy bluzka z długim rękawem i długa spódnica czy spodnie. Wszystko oczywiście z nieprzezroczystego materiału. Nikt nie wymaga ? przebierania się? a jedynie odpowiedniego ubrania z szacunku dla miejscowej religii.
Sala modlitwy dla kobiet
Cały kompleks z otaczającym parkiem zajmuje 416000 metrow kwadratowych w tym 40000 m. kw to sama budowla składająca się z głównego meczetu dla mężczyzn,miejsca do modlitwy dla kobiet, biblioteki z 20 000 woluminów na temat islamu i jego kultury oraz sali konferencyjnej na 300 miejsc.
Łącznikiem spinającym cały obiekt w logiczną całość są kilometry chodników biegnących pomiędzy tymi głównymi miejscami, zadaszonych, otulonych arkadami, przyozdobionych niezwykłymi mozaikami, które nawiązują do tradycyjnej sztuki dekoracji w różnych stylach i kulturach od Andaluzji poprzez czasy bizantyjskie, otomańskie czy starożytny Egipt.
Wchodząc bramą widzimy minaret wysoki na 91.5 metra, który stoi u wejścia do głównego miejsca modlitw mężczyzn zwanym musalla. Zdejmując buty przekraczamy ogromne drzwi i znajdujemy się w pomieszczeniu, którego rozmiar jest imponujący, 74.4 na 74.4 metry mierzy sala z kopułą w centralnym miejscu sufitu, która wznosi się 50 metrów nad poziomem podłogi. Zwisa z niej ważący 8 ton żyrandol Swarowskiego a 35 mniejszych uzupełnia ten wystrój.
Na podłodze leży do niedawna największy dywan świata, ważący 21 ton i mierzący 70 na 60 metrów ręcznie robiony w irańskiej prowincji Khurasan przez kilkaset tamtejszych kobiet., które zawiązały 1.700 milionów węzełków w ciągu 4 lat pracy nad nim.
Tutaj wszystko ma znaczenie i nie ma przypadkowych ozdób. Każda odnosi się czy to do omańskiej tradycji, jak sufity wzorowane na te, które można spotkać w miejscowych fortach czy generalnie do sztuki islamskiej, która na przestrzeni wieków rozwijała się w poszczególnych krajach.
Zgodnie z życzeniem Sułtana Qaboos bin Said ta budowla ma być swego rodzaju pomnikiem dla islamskiej sztuki budowania i dekoracji, pokazywać jej rozwój na przestrzeni wieków i stworzyć możliwość poznania różnych jej aspektów w jednym miejscu.
Wędrując po tym kompleksie za każdym razem widzimy jakiś nowy szczegół, którego przedtem nie zauważyliśmy, ich nasycenie jest ogromne, ale zupełnie nie przytłacza Dominuje harmonia, przestrzeń i spokój.
Regina Dąbrowska
foto: Norbert Janusz