Nasze wybory

Utworzono: 24 czerwiec 2010

Głosowaliśmy po raz kolejny w Muscacie choć tym razem okres wakacyjnych wyjazdów ograniczył znacznie naszą polonijna grupę. Tym bardziej postawiło nas to w stan gotowości aby na przekór wszelkim niedogodnościom doprowadzić do wyborów w naszym Omanie, jak dotychczas. Wiedzieliśmy, że możemy liczyć na udział najwyżej 15 osób, w tym na naszego ambasadora z Riyadu, pana Adama Kułacha, który przywiózł nam wymagane nominacje do pracy w komisji i listę wyborców, którzy internetowo mogli zarejestrować się w naszym okręgu wyborczym. Służył nam też niezbędną pomocą do przesłania oficjalnego protokołu do ambasady w Riyadzie, który natychmiast został przekazany do kraju. Byliśmy jedną z 263 komisji wyborczych na świecie, działającą poza krajem. Nam przypadł numer 143.

 

Image

 

Zaczęliśmy dzień jak zwykle bardzo wcześnie aby o 6.00 rano oficjalnie otworzyć nasz lokal wyborczy. Wiedzieliśmy, że będzie to długi dzień. W oczekiwaniu na te pojedyńcze osoby zjawiające się co kilka godzin musieliśmy uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości.

 

Przepisy są jednak przepisami, oddanie głosu przez wszystkich z listy nie równa się niestety z możliwością wcześniejszego zamknięcia lokalu - zawsze może zjawić się ktoś nieoczekiwany z wymaganym zaświadczeniem do głosowania w innym obwodzie. Mieliśmy okazję przekonać się o tym naocznie. Nagle popołudniową porą wchodzi do lokalu młody człowiek, nikomu nieznany i pyta czy może zagłosować, bo jest przejazdem w Omanie. Na nasze pytanie czy ma wymagane zaświadczanie ze swojego okręgu wyborczego odpowiada przecząco. Ma tylko polskie dokumenty i paszport. Niestety to nie wystarcza. Aby uniknąć podwójnego głosowania a jednocześnie umożliwić głosowanie w innym obwodzie wymagane jest zezwolenie z rejonowej komisji wyborczej uprawniające do głosowania poza adresem zameldowania. Ważne jest to nie tylko przy wyjazdach zagranicznych ale stało się bardzo popularne teraz, gdy zaczęliśmy okres wakacyjnych wyjazdów w kraju.

 

 

 

Image

 

Image

Image

Image

Image

Image

 

W naszym okręgu wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem Bronisława Komorowskiego, na 15 głosujących 14 osób było za tą kandydaturą. Jedna osoba głosowała na Jarosława Kaczyńskiego.Regina Dąbrowska

Foto: Wojtek Łukaszewicz, Maciek Sokołowski