Psia sprawa

Utworzono: 09 wrzesień 2010

 

 

 

 

 

 

 

 

A czy w kraju arabskim możliwy byłby taki Jamnikowy Marsz??

Stosunek Mahometa do niemal wszystkich zwierząt był bardzo życzliwy, co było rzadkością wśród Arabów w VII wieku. Kiedy w czasie wyprawy wojennej Mahomet spotkał sukę ze szczeniętami, zakazał swoim wojownikom przeszkadzania im a nawet wysłał strażnika by dopilnował, czy jego rozkaz został wykonany. Mimo to Mahomet generalnie nie przepadał za psami ? stwierdził nawet, że Allah odejmuje "karat dobrych uczynków" dziennie każdemu, kto trzyma psa bez potrzeby. Inny hadis wspomina jednak o tym, że Mahomet powiedział kiedyś prostytutce, że wszystkie grzechy zostały jej darowane w nagrodę za napojenie spragnionego psa.

W Koranie nie znajdujemy "przepisu" co z psem. Istnieje jednak sunna* w której czytamy:

"Jeśli pies poliże naczynie któregoś z was, to niech wyrzuci jego zawartość i umyje je siedem razy." W przekazie Muslima znajdujemy także: "pierwszy raz (z tych siedmiu) ziemią." (Al-Buchâri bi Hâsziyat as-Sindi, 1/44; Muslim, 1/234)

Inna już nie sunna a fatwa* mówi:

Jeśli dotkniesz psa gdy nie jest mokry, to twoja dłoń nie staje się nieczysta, lecz jeśli go dotkniesz jak jest mokry, to zgodnie z opinią wielu uczonych dłoń staje się nieczysta, i trzeba ją umyć siedem razy, z czego raz ziemią." (Madżm`û Fatâwa, 11/246)

 Istnieją też opowieści - hadis - o tym jak Mahometa podczas jednej z podroży ugryzł pies. Rany były poważne, niemal śmiertelne. Rannego proroka wyczuł kot, wylizał mu rany i przywrócił do życia. Dlatego Arabowie chętnie mają w domach koty. Psy są rzadkością. Jest też przesąd, który mówi, że gdy pies jest w domu (przed domem może być i pilnować), to anioł ten dom opuszcza.

Inna hadis* opowiada o Proroku i jego zwierzętach.
- Ulubionym zwierzęciem Proroka był kot imieniem Muezza. Prorok powiedział kiedyś, że jeśli Muezza śpi w rękawie jego szaty, wolałby uciąć rękaw niż obudzić kota wstając na modlitwę. W hadisach pojawia się również koń Burak, na którym Mahomet odbywa miraż oraz wielbłądzica Kaswa.

* Sunna - (droga, ścieżka) - zbiór opowieści o czynach i wypowiedziach proroka Mahometa stanowiący muzułmańską tradycję religijną; jest on źródłem wiary i jedną z podstaw prawa muzułmańskiego.

Sunna jest zbiorem wydarzeń i wypowiedzi proroka dotyczących problemów z życia codziennego muzułmanów. Jest też zbiorem wskazań na temat dogmatyki islamu, opinii na temat stosunków społecznych i obyczajów, jak również dobrego wychowania i zachowania.

Sunna zbiór obyczaju i praktyk islamu, opartych na słowach i czynach Mahometa, oraz uzupełnienia i egzegeza Koranu.

* Fatwa ? opinia wysokiego uczonego-teologa muzułmańskiego wyjaśniająca kontrowersję teologiczną, teologiczno-prawną lub czysto prawną i wydawana wyłącznie na piśmie.

* Hadis - opowieść przytaczająca wypowiedź Proroka Mahometa, jego czyn lub milczącą aprobatę. Każdy hadis składa się z tekstu i łańcucha przekazicieli. Hadisy tworzą sunnę (Tradycję) - najważniejsze po Koranie źródło muzułmańskiego prawa szarifu. Początkowo były one przekazywane ustnie poprzez łańcuch przekazicieli. Według tradycyjnego poglądu uczonych muzułmańskich przyczyniło się to do powstania wielu fałszywych hadisów, które miały wspierać interesy poszczególnych grup i w ok. 200 lat po śmierci proroka było ich już około 200 tys. Uczeni arabscy przystąpili więc do wnikliwego badania tych przekazów, sprawdzając łańcuch przekazicieli każdego hadisu. Na podstawie owych badań stworzyli zbiory hadisów uznawanych za autentyczne.

Jolanta Mirecka