Ramadan

Utworzono: 25 wrzesień 2008

Ramadan (po arabsku: ?????, ) ? dziewiąty miesiąc roku, według kalendarza muzułmańskiego. W tym to miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu ? Mahometowi ukazał się archanioł Gabriel (arab. Dżibril) i przekazał mu kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.

Podczas trwania ramadanu od świtu do zmierzchu muzułmaninowi nie wolno jeść i pić. Ostatni posiłek jedzą przed świtem. W momencie kiedy usłyszą wołanie do porannej modlitwy zaczynają pościć aż do zachodu słońca. W ramadanie muzułmanie zwykle spożywają dwa posiłki ? suhoor przed świtem i iftar po zachodzie słońca. W czasie trwania ramadanu, muzułmanie pozdrawiają się słowami "Kuran? Kerim", a po jego zakończeniu "Id Mubarak".

Post chroni przed karą Allaha. Ci, którzy poszczą, wchodzą do raju z bramy "ar Rajan" (gdzie Raj ma 8 bram, a piekło 7, a odległość między bramami wynosi 70 lat.) Od postu zwolnione są kobiety ciężarne, karmiące matki, osoby chore psychicznie i podróżujący. Ale muszą to?odpracować? w dowolnie wybrane 30 dni w ciągu roku, a w czasie ramadanu nakarmić przynajmniej jedną osobę, której nie stać na dobry posiłek.

Jest to także czas przemyśleń religijnych i czas czynienia dobrych uczynków. Dobry uczynek "hassanat" jest pomnażany od 10 do 700 razy w Dniu Sądu Ostatecznego. Także w ramadanie jest `noc uświęcająca` tzw. "lejlat al-kadr" (wg Koranu ta noc jest lepsza niż 1000 miesięcy). W świętym miesiącu ramadan są otwarane wszystkie bramy raju a bramy piekła zamykają się. Również w tym miesiącu Allah szczególnie i łaskawie wybacza wszystkie grzechy. Dlatego właśnie miesiąc ramadan jest niezwykle ważny w życiu muzułmanina. Post kończy święto Id al Fitr. Odbywa się uczta dla uczczenia końca postu, ale jest to święto wynikające raczej z tradycji, niż nakazu religijnego

Jola Mirecka