Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Bimmah Sinkhole

Utworzono: 08 grudzień 2010

Bimmah Sinkhole ? zlokalizowana jest blisko głównej drogi z Muscatu do Sur, około 6km od wioski Dibab.

W centrum malowniczego parku ?Hawiyat Najm Park? znajduje się Sinkhole. Kiedy pokonamy długie, strome schody, dotrzemy do zbiornika wodnego. Na skutek mieszania się słonej i słodkiej wody ma ona niesamowity zielono, turkusowo, niebieski kolor. Cudowne miejsce do pływania. Polecam zabranie kąpielówek.

W zbiorniku z krystalicznie czystą wodą, mieszkają znane wam zapewne pod nazwą Dr Fish rybki, które zapewniają niesamowite wrażenia kąpiącym się w nim turystom.

Przybliżone wymiary ?Bimmah Sinkhole? to ok. 40 m szerokości i ok. 20 m głębokości.


 

Z geologicznego punktu widzenia Sinkhole to tzw. lej krasowy. Jest to zwykle naturalna formacja ukształtowania powierzchni ziemi, o głębokości przeważnie mniejszej niż średnica.

Leje mogą mieć średnice od kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów.Kształt leja to elipsa lub okrąg. Powstają na skutek naturalnego stopniowego rozpuszczania i wypłukiwania podłoża przez płynącą wodę, zapadanie się stropu jaskiń (gwałtowne zapadanie się stropu jaskini krasowej może mieć niebezpieczne konsekwencje, gdyż proces ten następuj bardzo gwałtownie) , lub obniżania się poziomu zwierciadła wodnego.

Leje krasowe można spotkać na całym świecie, wszędzie tam gdzie pod powierzchnią występuje wapień, skały węglanowe, pokłady soli lub materiały które mogą ulec wypłukaniu przez wodę.

Wśród miejscowej ludności panuje przekonanie, że to piękne miejsce powstało na skutek upadku fragmentu księżyca. Muszę przyznać, że choć jestem geologiem, to ta baśniowa wersja podoba mi się bardziej. Łatwiej uwierzyć, że tak piękne miejsce powstało w magiczny sposób.

Kasia Nazaruk