Dojazd, wizy, zakwaterowanie.

Utworzono: 27 styczeń 2007

Do Omanu najwygodniej dostać się samolotem. Praktycznie wszystkie duże europejskie linie lotnicze lądują w Muskacie. Korzystniejsze ceny ma Turkish Airlines, a od początku 2013 zostały uruchomione nowe połączenia w atrakcyjnych cenach przez Qatar Airways i Emirates.

Dojazd

Do kraju można też wjechać przez granicę lądową ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA). Posiadacz wizy turystycznej uprawniającej do pobytu w Dubaju może korzystać z niej również w Omanie. Kilka drogowych przejść granicznych pozwala na podróż do Muscat?u jak również bezpośrednio w głąb kraju, tak więc możliwe jest połączenie pobytu np w Dubaju z wycieczką do Omanu pożyczonym z Emiratach samochodem. Nie wiem na jakich zasadach możliwe jest dostanie się do Omanu przez granice z Arabią Saudyjską czy Jemenem.

Wizy

Obywatele polscy mogą nabyć omańską wizę turystyczną (single entry visit visa) na lotnisku w Muskacie lub na przejściach lądowych czy morskich.

Na lotnisku, bez zbędnych formalności kupujemy ją w odpowiednim okienku. Jej koszt to:

wiza 10-dniowa - 5 RO

wiza na 1 miesiąc - 20 RO

Płacimy gotówką, można dolarami lub euro (1 RO = 2,6 $ czyli ok. 8,5 zł w maju 2013).

Wiza ważna jest odpowiednio 10 dni lub miesiąc, może być przedłużona (również na lotnisku) na kolejny odpowiedni okres, a koszt przedłużenia to również odpowiednio 5 RO lub 20 RO. Każdy dzień pobytu z nieważną wizą kosztuje nas 10 RO, płatne przy wyjeździe z kraju.

WAŻNE: ważność paszportu - minimum 6 miesięcy.

Można również uzyskać wizę biznesową uprawniającą do wielokrotnego wjazdu (Multiple Entry) na terytorium Omanu, ale o nią musi wystarać się lokalny sponsor. Kosztuje ona 50 RO, a pojedynczy pobyt nie może przekroczyć 21 dni. Nie może być przedłużona, a każdy dzień pobytu z nieważną wizą kosztuje nas 10 RO, płatne przy wyjeździe z kraju. Ważność paszportu - minimum 1 rok.

dodatkowe informację wizowe można uzyskać na stronie: 
http://omanairports.com

 

Zakwaterowanie

MUSCAT

 

Hotele w Muskacie mają bardzo zróżnicowaną ofertę. Począwszy od tanich noclegowni po pięcio/sześciogwiazdkowe pałace. Myślę, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Nie będę podawał przykładowych cen bo te zmieniają się bardzo dynamicznie (ostatnio niestety na wyższe). Dokładne opisy hoteli można uzyskać używając wujka Googla lub tego linka. Ja ze swojej strony chciałbym króciutko opisać i polecić hotele, które znam, w których mieszkałem ja bądź moi znajomi.

 

Crowne Plaza ? hotel o chyba najlepszej lokalizacji w Muskacie. Położony na szczycie klifu spadającego do morza. Ładne pokoje, szereg atrakcji typu korty czy restauracje, prywatna plaża, lokalizacja blisko centrów handlowych to zalety tego hotelu.

 

Best Western ? hotel z całą pewnością tańszy od Crowne Plaza, położony o minutę marszu od publicznej plaży w willowej dzielnicy Shatti Al Qurum. Dobrze utrzymane pokoje i restauracja. Brak baru wygradza położony po drugiej stronie ulicy hotel Hyatt, gdzie można dobrze zjeść, napić się czegoś mocniejszego i pobawić w nocnym klubie.

 

Hyatt ? jak już wspomniałem znajduje się w willowej dzielnicy Muskatu, jest jednym z najbardziej ekskluzywnych hoteli w mieście i zasługuje na to miano. Jedną z niewielu wad oprócz rzecz jasna ceny jest brak prywatnej plaży. W hotelu polecam doskonałe wieczore bufety i bar Safari.

 

Chedi ? jeden z najnowszych hoteli w mieście, ulokowany nieco dalej od centrów handlowych. Na uwagę zasługuje niesamowita architektura i otoczenie hotelu. Hotel ma dużą prywatną plażę, Spa i inne atrakcje.

 

Inne hotele które mogę z czystym sercem polecić to Holiday Inn, Radisson SAS, Majan, Intercontinental, Golden Tulip, Al Falaj.

 

INTERIOR

Również poza Muskatem wiele hoteli o zróżnicowanym standardzie oferuje swoje usługi. Niektóre z nich to:

 

Hotele w Nizwa ? kilka miejsc mniej lub bardziej luksusowych, ich wspólną cechą jest lokalizacja. Położona w sercu pasma Hajar Nizwa to idealny punkt wypadowy dla wycieczek w góry Omanu.

 

Ras Al Hadd Beach Hotel- nocleg dla turystów przybywających do Ras Al Hadd aby obejrzeć składające jaja wielkie żółwie. To trzeba zobaczyć!

 

Kamp w Ras Al Hadd ? bungalowy położone obok ?żółwiej? plaży.

 

Al Qabil Resthouse ? położony na skraju kolejnej atrakcji turystycznej - pustyni Wahiba Sands, doskonała baza wypadowa na pustynię i inne miejsca w rejonie Sharkiya.

 

Kampy na Wahiba Sands ? schludne bungalowy położone na pustyni, jazda po wydmach terenówkami i quadami, wielbłądy, pokazy kolalnych zwyczajów.

 

Zdaję sobie sprawę, że zaledwie liznąłem temat zwłaszcza w temacie zakwaterowania tak więc jeszcze raz polecam wujka Googla przy poszukiwaniach noclegów.

 

Norbert Janusz